Friday, April 8, 2011

Food Cost Rant From a Canadian


With the economy and the state that it is in, it is no wonder why more and more people are gaining weight. Eating healthy is expensive these days and many cannot afford the healthier choices that they once could. Food prices have been on the rise for quite some time now and by the looks of things prices will keep climbing.

I for one used to buy many more fruits and fresh vegetables that what I do now. We still try to eat as healthy as we can at my house but with the rising food costs every day I am starting to struggle.

Grocery shopping has become quite the chore, as it is depressing to walk through the aisles and notice the rising costs of everything. A year ago I would purchase twelve-grain bread and it was around 1.89. That same loaf of bread today can now cost anywhere from 2.79 to 3.79 just depending on if there is a sale or not. The bread I used to call junk bread was .99 now it is 2.29. Considering I go through a loaf of bread daily I am always on the look out for sales. If lucky enough to find it at 2.50 a loaf this means I am paying 17.50 a week for bread alone.

My mouth dropped the other night when I saw tomatoes on sale for 2.79 per pound. On sale you have got to be kidding! 

Coffee is another one. Two years ago I used to buy President’s Choice coffee for 6.99 for the large can. The prices slowly rose to 9.99. Last week the cost hit 12.99. In two years the cost has doubled.

So anyways back to healthy eating…. hard to do when the prices are skyrocketing no matter what way you look at it.  People when faced with larger bills such as cost of gas, home heating, insurance, electricity which have also taken a hike, tend to cut back on the good food and purchase either less or cheaper. This will make our health suffer in the long run as well. If you do not get your daily vitamins and nutrients you are more likely to become ill.

Some people thought I was nuts when turkeys were on sale from October thru January as I was making a turkey once a week throughout that entire time. I was able to get at least 3 dinners out of the bird as well as lunches. We did get sick of turkey but at least we were saving a bit money paying .99 per pound.

How do senior citizens cope that on are a fixed income. What about very large families how do they do it? I really think the world is in big trouble in many not only in the rising cost of food. I could go on and on forever but I will stop here.

Please leave feedback if you like. I would love to hear how people are coping these days.


Post a Comment
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...